تولید سالانه ۸ میلیون تن پسماند ویژه در کشور

دوشنبه 15 شهریور 1400 ساعت 13:51

۳۲ میلیون تن پسماند صنعتی در سال در کشور داریم که ۸ میلیون تن آن خیلی خطرناک و ویژه است و پسماندهای کشاورزی، پزشکی و سموم را به آن اضافه کرد.

معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط ‌زیست با تاکید بر اینکه مدیریت پسماند تنها محدود به پسماند شهری و روستایی نیست بلکه باید پسماند خطرناک را به آن اضافه کرد، گفت: در طی ۱۵ سال اخیر هیچ شرکت فناور و یا استارت‌آپی در این زمینه ایده ای ارائه نکرده است در حالی که اولویت ما بر مدیریت پسماند به عنوان یکی از مهمترین معضلات زیست محیطی متمرکز است.

به گزارش ایسنا، پیام جوهرچی در بیست و نهمین رویداد آنلاین دوشنبه‌های استارت‌آپی با موضوع پسماند و محیط زیست که در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با تاکید بر اینکه موضوع مدیریت پسماند در کل دنیا یک موضوع جدید است، گفت: هر کنواسیون بین‌المللی در زمینه مدیریت پسماند از سال ۱۹۷۰به بعد مصوب شده است یعنی دنیا کلا در این زمینه ۵۰ سال سابقه فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه دنیا در زمینه مدیریت پسماند به راهی رفته است که از حالت لوکس خارج شده است و کشورها و دولت‌ها اهمیت موضوع مدیریت پسماند را پذیرفته‌اند، اظهار کرد: به عنوان یک کارشناس در حوزه محیط زیست اعلام می‌کنم که یکی از اصلی‌ترین مشکلات محیط زیست ما (شاید بیش از ۷۰ درصد) از مدیریت پسماند و پساب نشات می‌گیرد و حتی آلاینده‌های اتمسفری ناشی از آلاینده‌های پسماند و پسابی کشور است.

جوهرچی با طرح این پرسش که کدام یک از مرکز دفع زباله مجهز به سیستم‌های توزین هستند، خاطرنشان کرد: وقتی اعلام می‌شود ۵۸ هزار تن در سال پسماند عادی داریم، در صورتی که این میزان واقعی پسماند عادی نیست و هر سال یک عددی را اعلام می‌کنند و سال بعد چند درصدی را به آن اضافه می‌کنند.

وی یادآور شد: ۳۲ میلیون تن پسماند صنعتی در سال در کشور داریم که ۸ میلیون تن آن خیلی خطرناک و ویژه است و پسماندهای کشاورزی، پزشکی و سموم را به آن اضافه کرد. بر این اساس موضوع پسماند به موضوع حساسی تبدیل شده است.

معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط ‌زیست با تاکید بر اینکه بر این اساس به‌طور قطع مدیریت پسماند با یک سازمان و مدیر ساماندهی نمی‌شود بلکه باید کلیت کشور در این زمینه کار کنند. از این رو سازمان حفاظت محیط زیست از سال ۱۳۹۸ دفتر مدیریت پسماند را راه اندازی کرد.

جوهرچی با اشاره به اینکه وقتی از پسماند صحبت می‌شود اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند پسماندهای عادی و شهری است، یادآور شد: ولی در کنار آن ما با پسماندهای خطرناک‌تر از این نوع پسماندها مواجهیم. شاید پسماند کروم، هالوژنی و پسماند فلزات سنگین مقدارشان کم باشد اما خطر آن‌ها به مراتب بیشتر از پسماندهای عادی است. از این رو نباید پسماندها را در زباله‌های شهری محدود کرد بلکه باید فراتر از آن دیده شود.

وی بر ضرورت ورود استارت‌آپ‌ها در زمینه بازیافت پسماندهای خطرناک تاکیدکرد و گفت: طی ۱۵ سال اخیر هیچ استارت‌آپ و شرکتی در زمینه پسماند خطرناک ورود نکرده است.

جوهرچی با اشاره به تفاهمنامه سازمان حفاظت محیط زیست با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وصندوق نوآوری در خصوص حمایت از استارت‌آپ‌های این حوزه در سال گذشته یادآور شد: حمایت از استارت‌آپ‌ها در زمینه مدیریت پسماند باید در سطوح بالا باشد چراکه ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال گردش مالی در بخش مدیریت مالی پسماند در کشور است بنابراین به حمایت بیشتری در این زمینه نیاز است.

وی با تاکید بر اینکه موضوع مدیریت پسماند کشور موضوعی است که استارت‌آپ‌ها می‌توانند خوب ورود کنند و موفق شوند، به تجارب موفق چند استارت‌آپ در دنیا اشاره کرد و ادامه داد: هر شرکت و موسسه‌ای و صندوقی که برنامه مدونی در زمینه مدیریت پسماند داشته باشند، به‌طور قطع مسولان حتی با وجود تحریم‌ها  و کمبودها توجیه می‌شوند و در این زمینه نیز صندوق ملی محیط زیست نیز منابعی در اختیار دارد و اولویت ما در سازمان محیط زیست بر پسماندها متمرکز است.

معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط ‌زیست به اشاره به ارائه طرح "جهش تولید" در سال ۹۹ از طرف مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: متاسفانه رویکرد نمایندگان مجلس درخصوص فعالیت استارت‌آپ‌ها در زمینه مدیریت پسماندهای خطرناک همانند مدیریت پسماند شهری و روستایی است ولی انتظار ما از استارت‌آپ‌ها، اتحادیه‌ها و صندوق نوآوری این است که همه با هم در کنار هم باشیم و تک‌روی نشود چرا که این موضوع یک بحث کشوری است و متعلق به یک سازمان نیست.

جوهرچی با اشاره به اهمیت بازیافت پسماند با بیان اینکه برخی از کشورها از پسماند الکترونیک به عنوان "معادن شهری" یاد می‌کنند، یادآور شد: در بحث مدیریت پسماند آموزش بسیار مهم است چراکه با آموزش یک نفر، برای  ۱۰ تا ۲۰ نفر دیگر فرهنگسازی می‌شود و امیدوارم استارت‌آپ‌ها در مختصات کاربردی محیط زیست ورود کنند وفقط در مختصات علمی و نظری وارد نشوند.